|
|
|
|
Zabrana rolanja
Kao glavni argument zabrane rolanja na mjestima koje smo posjetili, spominju se neprimjereno ponašanje rolera i strah za sigurnost ostalih posjetitelja. U tekstovima koji slijede, pokušali smo Vam pokazati da li je taj strah opravdan.
Ideja da istražimo zabranjena mjesta, nastala je prije dosta vremena. Sve je počelo još prošlo ljeto kad sam se noćnim autobusom vraćao s kasnog rolanja. Vozač je ostao prilično začuđen kad me je vidio kako (nakon ponoći) ulazim u autobus. Dobacio mi je nešto u smislu da kako se usudim ući u rolama u njegov autobus. Nisam mu se suprotstavljao, nego sam samo obećao da ću se čvrsto držati. Valjda me je zato i povezao.
Na taj sam događaj gotovo i zaboravio, sve dok prilikom jednog posjeta McDonaldsu na ulaznim vratima nisam primijetio znak za zabranu ulaska na rolama. Iako sam znao da slična ograničenja postoje u nekim drugim zemljama, ovo me je prilično iznenadilo.
Stoga sam se odmah počeo interesirati i za ostala mjesta na kojima nam pristup nije dozvoljen. Nakon male potrage i dojava članova našeg kluba, zaputili smo se u obilazak tih lokacija. U istraživanju nam se pridružio i novinar Jutarnjeg lista, kojeg smo pozvali kako bi što šira javnost saznala o problemima s kojima se susrećemo. Naravno, i on je cijelo vrijeme bio na rolama.
ZET, McDonald's, Importanne centar, poslovnice Privredne banke Zagreb, Importanne galerija, Kaptol centar i Mercator centar mjesta su koja roleri moraju izbjegavati. Svi navedeni, razloge zabrana objašnjavaju sigurnošću ostalih posjetitelja i velikim brojem neodgovornih mlađih rolera.
Priznajemo da se za navedeni razlog može reći da je opravdan, ali ne i u potpunosti. Kao svugdje na svijetu i kod nas ima onih koji se ne mogu suzdržati i jednostavno obožavaju juriti kroz gomilu. Međutim, postavlja se pitanje da li se svi problemi mogu riješiti naljepnicom na ulaznim vratima. Možda postoji i neko drugo rješenje. U priči oko zabrana, najviše nas smeta generaliziranje i način na koji su nas strpali sve u isti koš.
Za primjer ćemo uzeti zagrebački ZET kojemu je osnovna djelatnost obavljanje usluge javnog prijevoza. Zato bi i njihova vozila trebala biti dostupna svim građanima (koji imaju kartu). Iz našeg iskustva, vozači autobusa zabranjuju ulaz rolerima, iako su prema Zakonu o sigurnosti na cestama, roleri svrstani u skupinu pješaka. Ovdje bi za usporedbu čak mogli upotrijebiti jedno malo bezobrazno pitanje: Da li su osobe u godinama, koje se voze javnim gradskim prijevozom, stabilnije od rolera koji ne smiju u autobuse?
Zabrane ulaska na rolama ponekad izgledaju smiješno. U nekim se trgovačkim centrima nalaze dućani, koji uz ostalu sportsku opremu, u svojoj ponudi imaju i role. Zanima nas samo, kako će netko zamijeniti netom istrošene kotače ako se nađe u blizini? Ipak, ovdje nećemo trošiti više teških riječi. Vaša mišljenja (i iskustva) o ovoj temi možete ostaviti na našem forumu.
Za kraj pregleda ostavljamo naše "favorite". Od ustanova koje dozvoljavaju ulaz rolerima spomenit ćemo Zagrebačku banku, Reiffeisen banku i Hrvatsku poštu. Osim što nemaju posebnih zabrana, saznali smo da se i neki uposlenici navedenih ustanova interesiraju gdje je rolanje zabranjeno jer se u slobodno vrijeme i sami rolaju.
I njima će ova reportaža vrlo dobro doći.
Autor: Miroslav Alković,
webmaster
20.
ožujka 2003.
|
|
|
|
|
|